Sizlerden Gelenler

Merhabalar. Siz değerli müşterilerimiz için, hizmet verdiğimiz güvenlik kameranetwork ve bilişim danışmanlık hakkında yardımcı olabilmek, iş gücünüzü ya da iş akışınızı kolaylaştırmak adına hızlı soru-cevap bölümümüzü oluşturduk. Burada sorularına cevap bulabilir ve çözüm üretebilirsiniz. Tamamen ücretsizdir. Tüm sorular müşterilerimizden gelen sorulardır.

Danışmanlık alanında müşterimizden gelen ilk soru / hard diskimi söküp temizledim ancak şu an hiçbir dosyama ulaşamıyorum.

🙂 Kesinlikle böyle bir işlem yapmayınız. Hard diskler mikron incelikte okuma kafası ile plaka yüzeyinden veri okumaktadır. Hard diskler söküldüğü anda plaka yüzeyine birçok   (toz, pislik vs) yabancı madde yapışır, sonucunda plakalar okunamaz hale gelir. Bu işlemler sadece veri kurtarma merkezlerinde tozsuz ortamlarda yapılmaktadır.

İç network ağımda cat kabloda 4 uç bağlı görünüyor !

Cat kablolar üzerinde farklı renklerde 8 bükümlü kablo bulunur; ancak bu kablolar 1000mbit ve üzeri bağlantı isteniyor ise kullanılmalıdır. 100mbit bağlantı hızı için 4 kablo yeterlidir.

CAT5-CAT6 Kablo bağlantısı 8’li  Turuncubeyaz-Turuncu-Yeşilbeyaz-Mavi-Mavibeyaz-Yeşil-Kahverengibeyaz-Kahverengi

CAT5-CAT6 Kablo bağlantısı 4’lü  Turuncubeyaz-Turuncu-Yeşilbeyaz-BOŞ-BOŞ-Yeşil-BOŞ-BOŞ

Modem Arayüz Şifremi Unuttum !

Yapılacak en basit işlem; eğer adsl kullanıcı adı ve şifrenizi biliyor iseniz, modeminizin arkasında bulunan minik düğmeye bir iğne veya ataş ile 10 saniye basılı tutmaktır. Böylece modeminiz fabrika ayarlarına dönecektir. 

Diğer yöntem ise deneme yapmak (bu yöntem giriş şifresi standart ise kullanılabilir; eğer şifreyi daha öncesinde manuel değiştirmiş iseniz ilk yöntemi deneyiniz)

Deneyebileceğiniz modem kullanıcı adı ve arayüz şifreleri

admin/admin

admin/1234

admin/12345

admin/123456

admin/ttnet

admin/turktelekom

admin/superonline

admin/boş bırakınız

admin/Admin

Admin/admin

Admin/router

admin/password

admin/fibernet

admin/fibertek

admin/tplink

tplink/tplink

admin/epicrouter

Cat 5 kabloya ek yapılır mı ?

Mesafe kısa ve elinizde ekleme aparatı yok ise ek yapılabilir; ancak dikkat edilmesi gereken  iyi şekilde izole edilmesidir.

Elinizde araç gereç var ise, kopuk yerlere tekrar uç çakılmalı ve araya ekleme aparatı koyulmalıdır.

1000mbit’ e yakın ve üzerinde bağlantı hızlarında tavsiye edilmez.

 

İnternet ağım çok yavaş !

Bunun birçok sebebi olabilir. Network ağınız incelenmelidir. Eğer ki ev ortamı ise modeminizi sıfırlayıp tüm bağlı clientları devre dışı bırakmalısınız. Bağlı bulunduğunuz bölgeye  göre hızınızı farklı cihazlar üzerinden test etmekte fayda var.

Yinede düşük ise faturalarınızı kontrol edin 🙂

Ekran kartım yanmış ?

Ekran kartının yanması imkansızdır, chipseti yanmış olabilir; ancak o da zorlamadan yanmaz, uzun yıllar kullanımdan dolayı soğuk lehime döner ve sonucunda görüntü vermeyi keser. Üflemeli havya ve biraz flax var ise çözebilirsiniz. Sizlere nasıl yapılacağını anlatabiliriz.

Loglama yaptırsam ne fayda sağlayacak ?

Bu işlem size fayda sağlayacaktır hemde oldukça fazla; ancak fayda sağlamasını düşünmek yerine düşünmeniz gereken şu olmalıdır: İnternet üzerinden işyerimde başına gelebilecek herhangi bir olayda/suçlamada suçluyu kim bulacak? Yoksa ben mi suçluyum ?

Herkese wifi vermek istemiyorum ama mecbur kalıyorum ?

Tp-link archer serisi modem alabilir ve içerisinde bulunan misafir ağ özelliği sayesinde 2. bir ssd adı vererek ayrı bir kablosuz ağ oluşturabilir, hatta veri kısıtlaması yapabilirsiniz.

Bu işlemi detaylı yapmak ister iseniz UBNT ürünlerini tavsiye ediyoruz.

IP sistem kullanmak gerekli mi?

İmkanlarınız doğrultusunda ilk tercihiniz IP sistemler olmalıdır.

İnternette her şey dahil 500 TL kamera sistemleri benim işimi görmez mi?

Her zaman olmamakla birlikte genelde ucuz sistemler ne olduğu belirsiz sistemlerdir. Markası belirsiz daha önce hiç duyulmamış üzerindeki değerler yalan yanlış, içeriğinde hdd olup olmadığı, var ise ne tür bir disk olduğu belli olmayan sistemlere para harcamayınız.  Örnek: Merdiven altı kamera sistemi diyebiliriz.

Kamera sistemlerinde kullanılan kablo ve adaptör ve diğer ekipmanlar ne kadar önemlidir.

Kullanılan adaptör, kameraların toplam amper (A) değerinden yüksek olmalıdır. Kullanılacak konektörler paslanmamış temiz ve daha önce kullanılmamış olmamalıdır. Sistem mutlaka topraklama destekli olmalı ve bağlantıları yapılmalıdır. Eğer sistem mesafesi uzun ise (kamera ve kayıt cihazı arasındaki mesafe) kameraların bulunduğu alandan besleme çekilmelidir. Uzak mesafeler için rgu kablo tavsiye edilir.

Güvenlik Sistemleri alanında tarafımıza iletilen ilk soru/ Elimde DVR cihazı var, sahte kamera takabilir miyim ?

Sahte kameralar 12 veya 6-9 volt ile çalışan basit motorlu/motorsuz kamera görünümlü sahte cihazlardır. Herhangi bir DVR cihazına ihtiyaçları yoktur. Uygun yere montajını yapıp enerji bağlantısı verilmesi yeterlidir.

TVL Kamera nedir?

AHD Kamera ve HD-TVI kamera teknolojilerinin atası olrak kabul edilen analog sistemdir. Çözünürlük değeri 1MP-2MP olarak değil  650 TVL – 900 TVL olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde kullanılmamaktadır.

Dvr cihazının şifresini unuttum ?

DVR cihazının marka modeline göre ilgili üreticisi ile irtibata geçerek kolayca öğrenebilirsiniz.

Güvenlik kamerası dalgalanma yapıyor.

Sorununuz büyük ihtimal şase kaynaklı. Monte edilen kameralar demir gibi iletken maddelerin üzerine monta edilirse dalgalanma yapabilir. Kameralarınızın altına plastik buat veya ayak koymalı şase yapmasını engellemelisiniz.

Dvr kayıt cihazımın sürekli hard diski bozuluyor.

Sanırım 2-3 kez değiştirdiniz. Bu sebeple ilk sorun sıcaklıktan olabilir .Dvr cihazının bulunduğu alanın biraz daha havadar hale getirin. Sorununuzun cevabı bu değil ise büyük ihtimal güvenlik diski almadığınız için olabilir. Güvenlik diskleri DVR kayıt cihazları için üretilmiştir. Bu diskler uzun süreli çalışma prensibine göre üretilmişlerdir. Buradan inceleyebilirsiniz.

DVR cihazı ile kamera arsı 150 metre, hangi kablo daha iyi olur

4+1 0,50 kablonuz var ise ses kablolarını da yayın için besleyebilir hattı güçlendirebilirsiniz. Tavsiyem RGU6 (genelde yeşil renk veya P serisi siyah renk olabilir) kablo kullanarak daha sağlam altyapı oluşturmuş olursunuz. Güvenlik kamera sistemlerinde  altyapı oldukça önemlidir.

Aracıma kamera takabilir miyim ?

Araçlar için ön cama takılabilen izleme cihazları mecvut; ancak yinede aracınıza takmak ister iseniz, araçlar için özel üretilmiş XVR mobil kayıt cihazları ve kameraları bulunmaktadır. Bu cihazlar için SSD disk kullanmalısınız

IP kamera yerine en uygun dvr kamera tercihi ne olabilir?

IP yerine ikinci tercihiniz her zaman HD-TVI olmalıdır. HD-TVI sistemler veya AHD sistemler de kullanabilirsiniz.

Güvenlik kamera sistemimi yeniletmek istiyorum ne yapmalıyım?

Hiçbir yeri kırıp dökmeden en uygun maliyetli çözüm AHD veya HD-TVI sistemdir. Kablo sistemi aynı şekilde kalacak sadece kamera ve kayıt cihazı gerekirse besleme (adaptör) değişecektir.

Güvenlik kameraları gece çok karanlık oluyor !

Karanlık ortama bakan kameranızın ledlerinde sorun olabilir yada kameranızın IR özelliği arızalı veya gece görüşü olmayabilir. Bu yazımızı inceleyin.

Güvenlik kamerası için kullanılacak disk önemli mi?

Evet önemlidir. Pc diskleri ile aynı benzerlikte olup işleyiş açmaları doğrultusunda farklı üretilmiş diskler kullanılmaktadır. Örnek olarak WD Purple serisi veya Seagate SV35 serisi gibi.